10 wskazówek na osuszanie budynków

Osuszanie budynków to kluczowe zagadnienie dla zdrowia i bezpieczeństwa ich mieszkańców ponieważ wysoka wilgotność sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów. Niektóre…

Osuszanie budynków to kluczowe zagadnienie dla zdrowia i bezpieczeństwa ich mieszkańców ponieważ wysoka wilgotność sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów. Niektóre z nich mogą wywoływać liczne schorzenia lub nawet spowodować śmiertelne powikłania. Zawilgocony budynek obniża również komfort i jakość zamieszkiwania w nim. Wilgoć jest przede wszystkim niebezpieczna dla elementów konstrukcyjnych budynku. Prowadzić może do ich stopniowej degradacji a w konsekwencji sprowadzać ryzyko uszkodzeń a nawet zniszczenia. Ingerencja w elementy konstrukcyjne może spowodować  niebezpieczne skutki dla konstrukcji całego budynku​​.


1. Przyczyny Zawilgocenia Murów

Przyczyny zawilgocenia to m.in. wady techniczne systemów odprowadzających wody, zalanie, kondensacja pary wodnej, brak lub uszkodzenie izolacji poziomej, nieszczelności w konstrukcji budynku i brak wentylacji​​. Jaki nie byłby powód wystąpienia wilgoci postaramy się zaproponować rozwiązania.http://psgroup.pl

2. Osuszanie Budynków – Metody

Wybór metody osuszania zależy od przyczyny powstania wilgoci. W przypadku problemów z wentylacją często wystarcza drobny remont i regularne wietrzenie​​.

3. Odtworzenie Izolacji Poziomej

Jest to ważne w zapobieganiu przedostawania się wody gruntowej do budynku. Metody obejmują podcinanie murów, podmurowywanie ław fundamentowych, wbijanie blach ze stali nierdzewnej i iniekcję, tworzącą barierę hydrofobową​​. Metoda inwazyjna, ale często stanowi jedyne skuteczne rozwiązanie.

4. Osuszanie Gorącym Powietrzem

Metoda polega na nagrzewaniu pomieszczeń przez elektryczne lub olejowe nagrzewnice. Jest skuteczna przy dobrej wentylacji i często stosowana w łazienkach czy kuchniach​​.

5. Elektroosmoza

Wykorzystuje zjawisko przemieszczania wilgoci w polu elektrycznym, odwracając proces poprzez urządzenia emitujące fale elektromagnetyczne​​.

6. Mikrofale

Do osuszania mikrofalami używa się generatora pola elektromagnetycznego, który przez emitowanie fal powoduje ruch cząstek wody, ich rozgrzewanie i odparowanie​​.

7. Metody Łączone w osuszaniu budynków

Łączenie metod, takich jak elektroiniekcja (połączenie elektroosmozy i iniekcji) i termoiniekcja, często przynosi dobre rezultaty, choć są inwazyjne​​ i nie znajdą zastosowania w każdym przypadku.


Osuszanie Budynków po Zalaniu – Praktyczne Porady

8. Ocena Przyczyny Zalania i Stopnia Szkód

Należy ocenić stan konstrukcji, odłączyć zalane pomieszczenia od sieci energetycznej i gazowej, a następnie usunąć wodę i zanieczyszczenia​​.

9. Selekcja Rzeczy Po Powodzi

Po zalaniu powinno się wyrzucić przedmioty, które miały kontakt z zanieczyszczoną wodą, jak meble tapicerowane, materace, dywany, zabawki pluszowe, książki i czasopisma​​, ponieważ stanowią rezerwuar bakterii i pole do rozwoju grzybów i pleśni.

10. Osuszanie budynków przy pomocy osuszaczy.

Osuszacze mogą być wykorzystane do osuszania ponieważ dzięki dużej wydajności, która może wynosić nawet 70 litrów na dobę​​, przyśpieszą proces osuszania. Warto zastosować również wentylatory usprawniające cyrkulację powietrza.


Osuszanie budynków-które metody wybrać ?

Prawidłowe osuszanie budynków to złożony proces, ponieważ wymaga dobrego rozpoznania przyczyn problemu i zastosowania odpowiednich metod. Wybór metody osuszania uzależniony jest od wielkości i lokalizacji szkody, charakterystyki obiektu budowlanego i zastosowanych przy jego budowie technologii. Warto skorzystać z usług profesjonalnych firm, ponieważ pomogą wybrać najskuteczniejsze rozwiązania. Polecamy usługi Dry-Home  https://www.dry-home.pl/.

Kategoria: Osuszanie budynków Wykrywanie przecieków • 2024-04-03

Przeczytaj też:

Jesteś zainteresowany współpracą?
Napisz do Nas!

Przyłącz się do grona najbardziej efektywnych firm. Skontaktuj się z Nami i zapytaj o ofertę precyzyjnie dostosowaną do Twoich potrzeb. Inwestując w usługi profesjonalnej firmy, umocnisz swoją pozycję na rynku i wyprzedzisz konkurencję o lata świetlne.