Badanie szczelności dachu metodą elektrooporową

Badanie szczelności dachu płaskiego pomaga nam w wykryciu zarówno błędów w konstrukcji dachu jak również usterek wynikających z niskiej jakości…

Badanie szczelności dachu płaskiego pomaga nam w wykryciu zarówno błędów w konstrukcji dachu jak również usterek wynikających z niskiej jakości wykonania lub wykorzystanych materiałów. Przy pomocy badania szczelności dachu , możesz wykryć i zapobiec negatywnemu oddziaływaniu czynników atmosferycznych oraz zabezpieczyć się przed skutkami niewłaściwego montażu infrastruktury technicznej na dachu. Poniżej, znajdziesz wiele przydatnych informacji na temat metody elektrooporowej badania szczelności dachów płaskich.

Dlaczego badanie szczelności dachu jest ważne?

Jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą, niezwykle istotne jest zabezpieczenie twoich produktów, maszyn i urządzeń czy budynków przed zniszczeniem lub utratą. Aby zapobiec tego typu sytuacjom, konieczne jest przeprowadzanie badań szczelności dachów płaskich. Powinieneś je wykonywać przynajmniej dwa razy w roku, przed i po sezonie zimowym. Rekomendujemy również takie badanie przed i po montażu urządzeń na dachu. Bardzo prawdopodobne jest, że podczas ich montażu mogły powstać uszkodzenia hydroizolacji skutkujące przeciekami. Przy badaniu szczelności wielkopowierzchniowych dachów płaskich, znakomicie sprawdza się metoda elektrooporowa.

Metoda elektrooporowa badania szczelności dachów

Metoda elektrooporowa pozwala na ocenę szczelności izolacji i zawilgocenia warstw dachowych przy wykorzystaniu analizy oporu elektrycznego. Nasze urządzenie emituje sygnał o niskiej częstotliwości, który wnika w warstwy dachu i powraca do drugiej z elektrod czytnika. Analizując poziom oporu przy przemieszczaniu się sygnału, możemy wskazać nieszczelności dachu oraz ocenić jego stan zawilgocenia. Metody tej, co jasne, nie można jednak wykorzystywać w przypadku dachów krytych materiałami przewodzącymi prąd.

Metoda elektrooporowa zaliczana jest do najskuteczniejszych sposobów na badanie szczelności dachu. Opiera się na badaniu zmiennego potencjału pola w warstwach materiału izolacyjnego. W tym celu korzysta się ze specjalistycznego sprzętu pomiarowego, który należy uziemić w miejscu przecieku. Precision Services Group używa do tego celu urządzenia Roofscan. Metoda ta jest bardzo uniwersalna, ponieważ można ją stosować zarówno na sucho, jak i na mokro. Zmienna warunki atmosferyczne nie stanowią więc przeszkody dla prowadzenia pomiaru, badanie można przeprowadzić zarówno na suchej jak i mokrej powierzchni.

Metoda elektrooporowa- trochę teorii

Metoda elektrooporowa pozwala na ocenę szczelności izolacji i zawilgocenia warstw dachowych przy wykorzystaniu analizy oporu elektrycznego. Nasze urządzenie emituje sygnał o niskiej częstotliwości, który wnika w warstwy dachu i powraca do drugiej z elektrod czytnika. Analizując poziom oporu przy przemieszczaniu się sygnału, możemy wskazać nieszczelności dachu oraz ocenić jego stan zawilgocenia. Metody tej, co jasne, nie można jednak wykorzystywać w przypadku dachów krytych materiałami przewodzącymi prąd.

Metoda elektrooporowa pozwala na szybką ocenę szczelności pokrycia dachowego oraz lokalizację ewentualnych przecieków. Czasami jednak, stosuje się ją jako uzupełnienie dla innych technik i metod oceny szczelności dachu. Omawiana metoda pozwala bowiem na precyzyjne wykrywanie wolnych przestrzeni pomiędzy kolejnymi warstwami na dachu.

Jak często przeprowadzać badanie szczelności dachu?

Prosty rachunek zysków i strat możliwych do poniesienia wskutek zalania, podpowiada ci, że w każdym, gdy struktura izolacji mogła zostać naruszona. Najczęstszym przyczyną powstawania przecieków są prace związane z montażem urządzeń i instalacji np. fotowoltaiki lub klimatyzacji. Inną, często spotykaną przyczyną jest po prostu niski poziom wykonania prac budowlanych lub wykończeniowych. Często możemy się zetknąć z awarią, która nie została usunięta od momentu oddania budynku do eksploatacji.

Podsumowując, badanie szczelności dachu powinieneś wykonywać co na najmniej 2 razy w roku, przed i po sezonie zimowym. W przypadku wykrycia uszkodzeń lub nieszczelności podejmij czynności zabezpieczające nam dach do momentu naprawy bądź wymiany hydroizolacji. Rozważ również wymianę hydroizolacji na nową. Wybierz taką o zwiększonej odporności na uszkodzenia lub charakteryzującą się zwiększonym współczynnikiem odbijania promieniowania słonecznego. Pozwoli to na obniżenie temperatury wewnątrz budynku i zmniejszenie kosztów zużycia energii elektrycznej. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak kompleksowy serwis i monitoring Twojego dachu Jeśli potrzebujesz profesjonalnej pomocy w tym zakresie , skontaktuj się z Precision Services Group i zapytaj nas o Serwis i monitoring dachów. Znajdziemy rozwiązanie każdego Twojego problemu za dachem płaskim. Więcej informacji o usługach świadczonych na dachach płaskich znajdziesz na stronie www.roofmanagement.pl

Kategoria: Porady i ciekawostki • 2024-03-25

Przeczytaj też:

Jesteś zainteresowany współpracą?
Napisz do Nas!

Przyłącz się do grona najbardziej efektywnych firm. Skontaktuj się z Nami i zapytaj o ofertę precyzyjnie dostosowaną do Twoich potrzeb. Inwestując w usługi profesjonalnej firmy, umocnisz swoją pozycję na rynku i wyprzedzisz konkurencję o lata świetlne.